O PADDLEBOARDECH

Stand up Paddleboarding (SUP)

Stand Up Paddleboarding (SUP nebo jen Paddleboarding) je dynamicky se rozvíjející vodní sport původem z Havajských ostrovů. Při paddleboardingu stojíte na stabilním plováku a k pohybu po vodní hladině používáte dlouhé pádlo.

Možnosti využití nafukovacího plováku – paddleboardu jsou velice široké. Od relaxační jízdy na klidné hladině jezera nebo moře a cvičení yógy na vodě, přes sjíždění peřejí řek, až po jízdu v příbojových vlnách nebo windSUPing – kombinace paddleboardu s windsurfingovou plachtou.

Při paddleboardingu si zlepšíte rovnováhu, koordinaci, fyzickou kondici a rovnoměrně zapojíte svaly celého těla. SUP je určený pro všechny věkové kategorie a díky své překvapivé jednoduchosti si jízdu rychle osvojí a užije i začátečník!


Správný výběr paddleboardu

Při koupi nafukovacího paddleboardu je nejdůležitější si ujasnit komu a v jakých podmínkách bude plovák nejčastěji sloužit. Pokud plánujete paddleboard sdílet v rodině nebo s přáteli, zvolte raději univerzálnější model. Pokud vybíráte plovák pro konkrétní osobu, můžete volit specializovanější typ, který bude odpovídat jízdnímu stylu a fyzickým parametrům jezdce.

Pro děti, u kterých se to myslí s paddleboardingem vážněji a které mají ambice se pravidelně zúčastňovat závodů, je důležité, aby používaly plováky přizpůsobené jejich vzrůstu a hmotnosti.

Modelová řada KIBOKO 2019 obsahuje všechny základní typy nafukovacích plováků. Nabízíme paddleboardy dětské, vlnové, rodinné, výletní, závodní, týmové i s vestavěným závitem pro uchycení kloubu na windsurfingovou plachtu.

Následující řádky by Vám měly usnadnit výběr toho pravého paddleboardu pro Vás.

Při výběru paddleboardu je nejdůležitější zohlednit tyto faktory:

  1. Preferovaný styl jízdy – doporučená kategorie paddleboardůRekreační (klidná jízda po rovné hladině, výlety) – univerzální nebo stabilní výletníSportovní na klidné vodě – rychlé výletní nebo závodníSportovní na divoké vodě (horní úseky řek nebo umělé kanály) – vlnové, univerzální nebo stabilní výletní

    Sportovní v mořském příboji – vlnové nebo univerzální

    Rychlostní závody – závodní nebo dětské závodní

    Windsurfing – windSUPy

  2. Převažující paddleboardingové prostředíJezero, klidné moře, klidná řeka – jednovrstvá (SL), předlaminovaná (FT), dvouvrstvá (DL), předlaminovaná se stringeremDivoká voda (horní úseky řek nebo umělé kanály) – předlaminovaná (FT), dvouvrstvá (DL)Surf SUP (sjíždění vln na oceánu) – předlaminovaná (FT), dvouvrstvá (DL)

    Windsurfing – předlaminovaná (FT), dvouvrstvá (DL)

  3. Schopnosti jezdce – doporučená šířka paddleboarduZačátečník do 75 kg – 80 – 84 cmZačátečník 75 – 95 kg – 82 – 86 cmZačátečník nad 95 kg – 84 – 86 cm

    Pokročilý do 95 kg – nad 70 cm

    Pokročilý nad 95 kg – nad 74 cm

    Expert – do 95 kg – nad 60 cm

    Expert – nad 95 kg – nad 64 cm

  4. Hmotnost jezdceDo 75 kg – 10 cm (4 palce) nebo 12,5 cm (5 palců)75 – 95 kg – 12,5 cm (5 palců) nebo 15 cm (6 palců)Nad 95 kg – 15 cm (6 palců)

Při rozhodování o vhodném paddleboardu je ideální navštívit některou z našich půjčoven, kde si můžete po dohodě vyzkoušet na vodě různé typy a konstrukce nafukovacích plováků ZDARMA.

Pokud tuto možnost vzhledem k roční době nebo místu bydliště nemáte a nebudete si s výběrem paddleboardu ani po přečtení těchto řádků vědět rady, kontaktujte nás prosím, rádi vám s výběrem poradíme.

Před definitivním výběrem toho nejvhodnějšího paddleboardu pro Vás je užitečné seznámit se se základním rozdělením plováků. Jejich nabídka se každoročně rozšiřuje o další kategorie, přibývá úzce zaměřených paddleboardů a orientace při koupi je pro běžného uživatele stále složitější.

Paddleboardy se dělí podle tvaru, způsobu zpracování a osazení ploutviček a dalších komponentů do následujících kategorií:

  1. VlnovéJsou to nejobratnější, nejmenší, ale zároveň nejvíce vratké paddleboardy na trhu. Jsou určené zejména pro jízdu ve vlnách. Jejich výtlak se pohybuje od 80 do 180 litrů. Ty největší vlnovky lze použít k běžnému pádlování na klidné hladině nebo na řece, ty nejmenší se naopak přibližují klasickému surfingu, při kterém se čekání na vlnu odehrává často vleže nebo sedě a jezdec se postaví a pádluje teprve při chytání vlny.V této kategorii zastupuje KIBOKO náš nejmenší plovák WIMBI s výtlakem 160 litrů a šířkou 78 cm. Tento plovák doporučujeme zkušenějším nebo lehčím jezdcům a dětem.
  2. Allroundy – univerzálníNejuniverzálnější paddleboardy, které obstojí téměř v jakýchkoli podmínkách. Jsou velmi vhodné pro začátečníky, ale můžete na nich zkoušet sjíždět horní toky řek či menší vlnky. Nejvíc však oceníte jejich jízdní vlastnosti na rodinné dovolené, ať už u moře nebo na českých přehradách a rybnících.Pro správné fungování allroundu je nejdůležitější volba vhodné velikosti (výtlaku). Se zvyšujícím se objemem narůstá stabilita, ale zároveň klesá obratnost paddleboardu. Největší allroundy jsou proto hojně využívány ke cvičení jógy.Při výběru velikosti allroundu se dá zhruba postupovat tak, že sečtete celkovou hmotnost nákladu (jezdec, dítě, pes apod.), přičtete 100 a získáte požadovaný výtlak v litrech. Například jezdec vážící 90 kg, který bude občas vozit dítě o hmotnosti 40 kg by měl sáhnout po výtlaku minimálně 230 litrů.

    V kategorii allround zastupují značku KIBOKO plováky Malawi a Tembo. Mezi allroundy lze také řadit model Safari 270 a 310, který je svými jízdními vlastnostmi přechodem mezi univerzálními a výletními plováky.

  3. Cruisery – výletníStále oblíbenější kategorie svižných, ale stabilních paddleboardů zahrnuje v porovnání s allroundy delší a špičatější plováky. Cruisery poskytují ideální jízdní komfort na výletech nebo pro hobby závodníky, a to jak na dlouhých trasách, tak v technických závodech kolem bójek. Díky protáhlému tvaru dobře vedou směr a jsou rychlé. Stabilnější cruisery zvládnou bez problémů jednodušší divokou vodu nebo středně zvlněné moře.Klasické cruisery KIBOKO jsou především plováky Roketi 280 a 320. Lze mezi ně také zařadit model Safari 270 a 310, který je svými jízdními vlastnostmi přechodem mezi výletními a univerzálními plováky.
  4. ZávodníRaceboardy – nejdelší, velmi úzké a velmi rychlé plováky. Rychlostní paddleboardy jsou vhodné zejména pro zkušenější jezdce se závodními ambicemi nebo pro vyznavače ostré sportovní jízdy. Velmi dobře vedou směr, ale při otočkách jsou vratké. K jejich zvládnutí potřebujete dobrou rovnováhu a precizní techniku pádlování.Na většině závodů u nás i ve světě platí v elitní kategorii omezení maximální délky paddleboardu pro závod na 427 cm (14 stop). Proto jsou nejdelší závodní plováky KIBOKO konstruovány tak, aby splňovaly tyto požadavky.Do třídy nafukovacích závodních paddleboardů kategorie elite s maximální délkou 14 stop patří KIBOKO Roketi PRO a Roketi PRO Downwind. Často bývá vypisována i kategorie sport s omezením délky na 380 cm (12 stop 6 palců) do níž spadá KIBOKO Roketi 300. Dětem je přizpůsoben velmi rychlý speciál Roketi KID, vycházející z tvaru Roketi PRO.
  5. TýmovéJsou sice okrajovou, ale nepřehlédnutelnou kategorií těch největších paddleboardů. Můžete je vidět na exhibičních závodech českého poháru, jsou vítaným zpestřením v půjčovnách, při dětských dnech, firemních akcích apod. Menší varianty týmových paddleboardů slouží také jako rodinné plováky, na kterých lze bezpečně a v suchu přepravovat menší děti nebo nepádlující doprovod. Při delších expedicích slouží jako zásobovací plavidla.Do této kategorie patří KIBOKO PONTON.
  6. WindSUPYSpeciální skupinou napříč všemi kategoriemi jsou plováky s možností uchycení windsurfingové plachty, takzvané windSUPy. Vlepený závit pro kloub propojující plovák s plachtou mají všechny naše modely kromě závodních a týmových. U modelů Wimbi, Malawi 190 a 230, Tembo, Safari 270 a 310 a Roketi 280 a 320 si můžete zvolit mezi obyčejným paddleboardem nebo windSUPem. Přestože nemůže nikdy zcela nahradit klasický sklolaminátový plovák, je nafukovací windSUP ideální volbou pro méně větrné dny nebo Vaše windsurfingové začátky.

Více informací o paddleboardech Kiboko naleznete přímo u jednotlivých produktů.

Rozdělení nafukovacích paddleboardů podle konstrukce:

Základním materiálem pro výrobu všech nafukovacích paddleboardů je takzvaný „drop stitch“. Jedná se o propojení horní paluby a dna plováku tisíci vlákny polyesterové tkaniny, přes kterou je potažená vrstva PVC v tloušťce cca 1 mm.

Pokud je za pomocí tlaku a vysokých teplot na tuto vrstvu natavená další vrstva PVC v tloušťce cca 0,5 mm, jedná se o takzvanou „prelaminated technology“ nebo také „fusion technology“ – kdy se druhá vrstva stává součástí základního materiálu.

Boční hrana – při volbě konstrukce se ujistěte, že Vámi vybraný nafukovací paddleboard má dvojitou boční hranu. Tím se zvyšuje tuhost plováku a zároveň také jeho odolnost proti poškození.

Všechny paddleboardy Kiboko jsou konstruovány s dvojitou boční hranou.

Konstrukce paddleboardu

Při výběru nafukovacího paddleboardu je velmi důležité zvolit podle způsobu využití odpovídající konstrukci, které v současné době můžeme rozdělit do čtyř základních kategorií:

    1. Jednovrstvá – „single layer“ (SL) – tyto paddleboardy jsou vyrobeny pouze ze základního drop stitch materiálu o tloušťce cca 1 mm. Vyznačují se nejnižší hmotností, ale jsou také nejméně odolné a mají nižší tuhost. Jednovrstvé paddleboardy doporučujeme od tloušťky základního materiálu 5 palců (12,5 cm) a jsou určeny především pro rekreační jezdce.V modelové řadě Kiboko je vyrobena jednovrstvou technologií část modelů Malawi 230 a Tembo 330. Tyto paddleboardy jsou označeny zkratkou SL.
    2. Předlaminovaná technologie – „fusion technology“ (FT) – tato technologie spojuje výhody dvouvrstvých a jednovrstvých paddleboardů. Na základní drop stitch tkaninu (tloušťka cca 1 mm) se za pomocí tlaku a vysokých teplot nataví další vrstva PVC v tloušťce cca 0.5 mm.Paddleboardy vyrobené touto technologií vynikají nižší hmotností a snadnou skladností při téměř stejné pevnosti a odolnosti jako dvouvrstvé plováky. Jedná se o technologii, která začíná při výrobě nafukovacích paddleboardů převažovat.V modelové řadě Kiboko je u všech druhů paddleboardů vždy na výběr varianta s předlaminovanou konstrukcí. Tyto paddleboardy jsou označeny zkratkou FT.
    3. Dvouvrstvá technologie – „double layer“ (DL) – je nejodolnější, nejpevnější, ale také nejtěžší konstrukce nafukovacích paddleboardů. Na základní drop stitch materiál je druhá vrstva PVC (cca 0,55mm) nalepena vysokopevnostním lepidlem a zalisována. Dvouvrstvou technologii doporučujeme pro použití v nejnáročnějších podmínkách (s plachtou – windSUP, pro sjezdy řek, při skalnatém pobřeží např. v Chorvatsku apod.).V modelové řadě Kiboko je vyrobena dvouvrstvou technologií část modelů Malawi 190 a 230. Tyto paddleboardy jsou označeny zkratkou DL.
    4. Předlaminovaná technologie s výztuhou – „stringer technology“ – pokud je potřeba vyztužit základní konstrukci, například u závodních paddleboardů, používá se vyztužovací pásek na horní palubě, dně nebo na bocích. Materiál pro výztuhu může být nízko roztažné PVC, sklolaminát, karbon nebo jejich kombinace. Při použití kompozitových výztuh se plovák tuhostí blíží pevným paddleboardům.Stringer technologii používáme pro závodní paddleboardy Roketi PRO a Roketi PRO downwind

Správný výběr pádla

Málokdo věnuje nákupu pádla tolik energie, jako výběru paddleboardu. Přitom pádlo ovlivňuje celkový pocit z jízdy možná ještě významněji, než samotný plovák. Pro děti je klíčové, aby používaly pádla přizpůsobená jejich vzrůstu a velikosti ruky.

Modelová řada KIBOKO 2019 nabízí kromě zmíněných dětských pádel i kombinace různých materiálů žerdí a listů pro všechny úrovně paddleboardingu. Následující řádky by Vám měly usnadnit výběr toho pravého pádla s nejlepším poměrem cena/výkon.

Při výběru pádla pro paddleboarding je nejdůležitější zohlednit tyto faktory:

      1. Výšku postavy – doporučená délka pádla v závislosti na výšce postavy:

Děti do 135 cm – dětská pádla od 130 – 160 cm

Jezdci do 165 cm – juniorská pádla v délce cca 160 – 200 cm

Jezdci mezi 165 – 190 cm – standardní délka pádla cca 170 – 215 cm

Jezdci nad 190 cm – prodloužená délka pádla cca 190 – 235 cm

      1. Hmotnost jezdce – doporučený materiál žerdi (trubky v závislosti na hmotnosti)

Do 75 kg – hliník, sklolaminát, karbon

75 – 95 kg – hliník, karbon

Nad 95 kg – karbon

      1. Silové dispozice – pro statnější jezdce doporučujeme odolnou karbonovou žerď. Je pružná, ale pevná a dodá pádlování dynamiku
      2. Preferovaný styl jízdy – doporučená kombinace materiálů žerď / list v závislosti na jízdním stylu

Rekreační (klidná jízda po rovné hladině, výlety) – hliník / plast, sklolaminát /plast, karbon / plast

Sportovní (hobby závody, horní toky řek, jízda v příboji) – karbon / plast, celolaminát, celokarbon

Závodní – celolaminát, celokarbon

      1. Převažující paddleboardingové prostředí – doporučená kombinace materiálů žerď / list v závislosti na prostředí

Divoká voda (umělá slalomová dráha, horní toky řek) – hliník /plast, karbon / plast, celokarbon s ABS hranou

Surf SUP (sjíždění vln na oceánu) – celokarbon s ABS hranou

Jezero, moře – hliník / plast, sklolaminát / plast, karbon /plast, celolaminát, celokarbon

Při rozhodování o vhodném pádle je ideální navštívit některou z našich půjčoven, kde si můžete po předchozí dohodě vyzkoušet na vodě různé typy pádel.

Pokud tuto možnost vzhledem k roční době nebo místu bydliště nemáte a nebudete si s výběrem pádla ani po přečtení těchto řádků vědět rady, kontaktujte nás, rádi Vám s výběrem poradíme.

Materiál při výrobě pádel:

Podle kombinace použitých materiálů se pádla dělí do následujících kategorií:

      1. Hliníková (s plastovým listem) – Mají žerď z hliníkové slitiny. Přestože se jedná o nejlevnější pádla na trhu, nemusí být pádlování s kvalitním hliníkovým pádlem nepohodlné. Protože v této kategorii, určené především pro začátečníky, existují největší kvalitativní rozdíly, doporučujeme se vyhnout nejlevnějším pádlům, která Vám mohou Vaše začátky na paddleboardu znepříjemnit.Nejčastějším problémem je nedostatečná odolnost hliníkové trubky a nefunkční plastová spojka. Zásadní prvky hliníkových pádel Kiboko jsou odolná hliníková žerď obalená měkčenou pěnou, ergonomická hlavička ve tvaru „T“, zesílená plastová spojka, odolný a vyvážený list s klidným záběrem.Mezi hliníková pádla patří i model dětského pádla Kiboko se zúženým průměrem žerdi, přizpůsobenou hlavičkou a zmenšenou plochou listu.
      2. Hybridní – Tato pádla kombinují kompozitovou žerď s plastovým listem. Jsou lehčí než hliníková pádla a pružná žerď zvyšuje dynamiku pádlování a šetří ramenní kloub. Zásadní prvky hybridních pádel Kiboko jsou odolná žerď, ergonomická hlavička ve tvaru „T“, zesílená plastová spojka, odolný a vyvážený list s klidným záběrem.
      3. Sklolaminátová – Velmi lehká a pružná pádla pro sportovní styl jízdy. Pružnost žerdi zmírňuje zatížení ramenního kloubu a zvyšuje jízdní komfort. Svou hmotností okolo 700 g jsou ideální volbou pro ženy a juniory.
      4. Karbonová Nejlehčí, nejpevnější a nejvýkonnější, ale také nejdražší pádla na trhu. Jsou určena pro jezdce se sportovně závodními ambicemi, kteří to s paddleboardingem myslí opravdu vážně. V modelové řadě Kiboko naleznete tři karbonová pádla, která se liší především tvarem listu a cenou. Nejodolnější prémiové pádlo Kiboko Pro má vnější hranu listu chráněnou ABS hranou. Hmotnost karbonových pádel Kiboko se pohybuje mezi 600 – 680 g.

Pádla lze rozdělit do tří hlavních kategorií:

      1. Jednodílná pádla – neboli fixní jsou nejpevnější a nejlehčí, ale bez možnosti nastavení délky. Tato pádla doporučujeme pouze pro pokročilé jezdce, kteří přesně vědí, jaká délka jim vyhovuje. Nabízí maximální přenos sil a výkon. Pro různé disciplíny se používají různé délky pádel. Tato pádla nenabírají vodu, vždy plavou. Fixní pádla nelze umístit do batohu. Jednodílné pádlo Kiboko nabízíme pouze v celokarbonové variantě.
      2. Dvoudílná pádla – nastavitelná pádla pomocí horní výsuvné trubky s hlavičkou. Středová trubka neobsahuje spoj a pádla jsou proto pevnější než třídílná. Jsou oblíbenou variantou tam, kde není nutné transportovat pádla v batohu společně s paddleboardem, jako jsou například půjčovny nebo pro majitele pevných paddleboardů. Dvoudílnou variantu naleznete u všech modelů pádel Kiboko. U základních hliníkových modelů doporučujeme použití nosných plováků na žerď pádla zabraňujících jeho potopení.
      3. Trojdílná pádla – jsou nejskladnějším, a proto i nejoblíbenějším a nejprodávanějším typem pádel. Rozložená třídílná pádla Kiboko lze pohodlně umístit do jakéhokoliv batohu Kiboko. Pro výkonnostní paddleboarding, jízdu ve vlnách, nebo na horních úsecích řek či umělých kanálech doporučujeme zpevnit před jízdou spoj středové trubky lepící páskou. Pádlo bude nejen méně náchylné k poškození, ale především docílíte lepšího výkonu pádla a zlepší se Váš jízdní komfort.

Věříme, že Vám vybrané pádlo bude dobře sloužit. Přesto se před finálním rozhodnutím o koupi ujistěte, že prodejce nabízí i náhradní díly náchylnějších částí pádel, jako jsou plastové spojky, hlavičky pádel a listy. V našem servisu máme skladem veškeré komponenty, ze kterých jsou naše pádla sestavena včetně středových a horních trubek. V případě poškození jakékoli části pádla se na nás neváhejte obrátit.

Více informací o pádlech Kiboko naleznete přímo u jednotlivých produktů.


Zásady bezpečného pádlování

      1. Při jízdě na paddleboardu vždy používejte plovací vestu.
      2. Na řece používejte vodáckou helmu. Bezpečnostní lanko (leash) používejte pouze v případě, že se jedná o rychloodepínací systém lanka (quick release leash) umožňující snadné a rychlé odepnutí lanka v krizové situaci. Lanko bez rychloodepínacího systému na řece nepoužívejte. Při zachycení za překážku vás může dostat do život ohrožující situace.
      3. Na moři používejte bezpečnostní lanko (leash), zabrání uplavání a ztrátě plováku. Jízdu ve vlnách doporučujeme pouze zkušenějším jezdcům. Dodržujte pravidla surfingu.
      4. Před pádlováním na moři si zjistěte předpověď počasí a informace o přílivu a odlivu. Nepodceňujte vlny, vítr a místní mořské proudy. Pokud fouká silný vítr z pevniny na moře (offshore), zůstaňte na břehu.
      5. Nepádlujte sami! Na vyjížďky vyrážejte nejméně ve dvou! Je to zábavnější a především bezpečnější. Pokud nemáte s kým na vodu vyrazit, informujte o Vaší plavbě a plánovaném návratu Vaše okolí.
      6. Při používání plováku dbejte jak na svoji bezpečnost, tak na bezpečnost ostatních. Nevjíždějte do bezprostřední blízkosti plavců a jiných plavidel. Vždy respektujte místní pravidla pro bezpečný pohyb na vodní hladině.
      7. Při paddleboardingu se můžete, stejně jako u ostatních vodních sportů, dostat do velmi nebezpečných a život ohrožujících situací. Před vyplutím důkladně zvažte všechna možná rizika okolního prostředí a zohledněte svůj zdravotní stav.

 


Postav se a pádluj

Níže popsané instrukce se týkají především začínajících paddleboardistů. Tipy pro pokročilé jezdce budeme postupně zveřejňovat nejenom na těchto webových stránkách, ale také na našem facebookovém profilu.
Nejlepší způsob, jak zlepšit svou techniku na paddleboardu je využít buď některý z našich paddleboardových kempů a společné sjíždění řek nebo se zúčastnit (i třeba jako divák) některého ze závodů českého poháru. Budete mít možnost získat cenné rady od nejlepších jezdců v ČR a vyzkoušet nejnovější závodní materiál.

 

      • Krok 1:Ideálními podmínkami pro začátek jsou klidná hladina a bezvětří s bezpečným přístupem do vody. Před vyplutím nastavte délku pádla – pro rekreační jízdu na klidné hladině držte hlavu pádla v mírně pokrčené paži nad hlavou (viz obrázek). Pro výkonnostní paddleboarding, jízdu ve vlnách a na divoké vodě nastavte délku pádla podle preferovaného jízdního stylu 0 – 20 cm nad výšku postavy.
      • Krok 2:Po odrazu od břehu poklekněte do střední části plováku a udělejte několik záběrů do hlubší vody, abyste při případné ztrátě rovnováhy nepadali do mělčiny, kde vám hrozí zranění. V jízdě na kolenou setrvejte do té doby, než si osvojíte pohyb vpřed, otočení a zastavení paddleboardu.
      • Krok 3:Pádla pro paddleboarding se vyznačují ukloněným listem. Je to pro vyšší efektivitu záběru. Ujistěte se, že držíte pádlo listem směřujícím dopředu.
      • Krok 4:V bezpečné vzdálenosti od břehu přejděte do základního postavení – za pomocí rukou opřených o palubu se pomalu postavte doprostřed plováku poblíž středového poutka. Nohy mějte rozkročené na šíři ramen, kolena jsou mírně pokrčená. Dívejte se před sebe ve směru jízdy.
      • Krok 5:Základní záběr vychází z napnutých paží. Nekrčte lokty! Abyste plovák udrželi v přímé jízdě, směřujte pádlo kolmo do vody. Hlavní fáze záběru probíhá před tělem. Pokud se plovák stáčí od pádla do boku, ujistěte se, že stojíte u středového poutka a horní ruka je vykloněna na vodu.
      • Krok 6:Při přímé jízdě pravidelně střídejte záběrovou stranu. Budete snadněji udržovat směr a rovnoměrně zatěžovat trup a paže.
      • Krok 7:Nejsnazším způsobem změny směru je buď plynulý záběr pádlem v co největší vzdálenosti od plováku směrem ke špičce či zádi anebo opakovaný protisměrný záběr (kontra), který paddleboard přibrzdí a otočí na místě.
      • Krok 8:Při příjezdu ke břehu opět poklekněte do střední části plováku a zpomalte až do plného zastavení několika protisměrnými záběry (kontra).

 

 

 

 


Návod k použití

Nafouknutí plováku

      1. Rozbalte plovák na vhodném podkladu, kde nehrozí jeho poškození, nejlépe na trávě nebo písku.
      2. Sestavte přiloženou pumpu. Pro nafouknutí našroubujte hadici na závit s označením OUT.
      3. Před připojením hadice od pumpy vymáčkněte střed ventilu jeho pootočením do horní pozice. Pokud je střed ventilu v dolní pozici, znamená to, že ventil je otevřený. Po nafouknutí plováku a vytažení hadice by došlo k úniku vzduchu.
      4. Zasuňte hadici do ventilu a pootočte ve směru hodinových ručiček.
      5. Pumpu umístěte na vodorovný podklad a plynule pumpujte kolmo k zemi na požadovaný tlak 12 – 15 PSI.
      6. Nepřekračujte maximální tlak 18 PSI /1,2 BAR
      7. Při pumpování můžete volit mezi jednosměrným a obousměrným chodem. Pro přepínání mezi obousměrným a jednosměrným chodem slouží vyjímatelná červená zátka nebo černá páčka v horní části tubusu pumpy. Obousměrným chodem pumpujte maximálně do tlaku 8 PSI / 0,5 BAR.
      8. Po nafouknutí uzavřete ventil přiloženou zátkou.Upozornění: Každá pumpa pro paddleboarding vyžaduje pravidelnou údržbu. V závislosti na četnosti použití (minimálně však jednou za 6 měsíců) odšroubujte horní část pumpy a vazelínou promažte kruhové těsnění pístu pumpy. Po opětovném sestavení pumpy ještě naolejujte hliníkovou tyč pod držadlem pro snazší průchodnost kruhovým těsněním uvnitř horní části pumpy.

Montáž ploutviček

      1. Odnímatelné ploutvičky a středové ploutve jsou u všech paddleboardů Kiboko vždy v systému US BOX. V plastové kolejnici se upevňují pomocí šroubu a kovové čtverhranné matky.
      2. Povolte šroub na přiložené ploutvičce a ocelovou destičku se závitem vložte do středu boxu a posuňte do jeho přední části.
      3. Konec finy s ocelovou oskou vložte do středu boxu a zasuňte do zadní části.
      4. Středovou ploutev používejte pouze při jízdě s plachtou.

Sestavení pádla

      1. U trojdílného pádla spojte středovou trubku pomocí kovového čepu. Do náročnějších podmínek přelepte spoj páskou.
      2. Uvolněte plastovou spojku a zasuňte do středové trubky horní díl pádla. Ergonomicky tvarovaná hlava pádla (hruška) směřuje dopředu.
      3. Nastavte požadovanou délku pádla a zaklapněte plastovou spojku. Pokud se hlava pádla protáčí, dotáhněte mírně šrouby v plastové spojce. Při nastavování délky pádla se ujistěte, že je horní část trubky s hlavou dostatečně zasunutá (min. 12 cm) ve středovém dílu pádla. Neprodlužujte pádlo nad označení „MAX“. Předejdete tak možnému poškození plastové spojky nebo trubky.
      4. Pádla pro paddleboarding se vyznačují ukloněným listem. Ujistěte se, že držíte pádlo listem směřujícím dopředu a máte hlavu pádla ve správné poloze.Upozornění: Délka pádla je individuální záležitost a každý jezdec preferuje jiné nastavení. Nejkratší pádla se používají při jízdě ve vlnách, při sprintech a technických závodech. Doporučené nastavení pro začátečníky je hlavu pádla v mírně pokrčené zvednuté paži nad hlavou.

Připevnění bezpečnostního lanka (leash)

      1. Bezpečnostní lanko (leash) vždy připevňujte za zadní poutko
      2. Leash pod koleno nebo na kotník připevňujte při vašem surfovém postavení vždy na zadní nohu.
      3. Rychloodepínací lanko připevněte k tělu tak, abyste byli schopni leash v krizové situaci odepnout zatažením za bezpečnostní pojistku.

Montáž windsurfingového kloubu

      1. K uchycení windsurfingového kloubu slouží vestavěný závit vlepený do horní paluby. Z kloubu odmontujte mosaznou matku a našroubujte kloub do konce závitu.
      2. Mosazná matka slouží k uchycení v jiném systému, proto ji nebudete pro připevnění k paddleboardům Kiboko potřebovat.Upozornění: Pro propojení plováku a plachty doporučujeme používat pouze kardanové klouby, které nenamáhají lepené spoje horní paluby a plachty do velikosti 6,0 m².

Vyfouknutí plováku

      1. Vyšroubujte zátku, stiskněte ventil a pootočte ve směru hodinových ručiček. Stlačený vzduch začne z padleboardu samovolně unikat.
      2. Plovák rolujte od špičky směrem k ventilku na zádi a měkčenou pěnou horní paluby dovnitř. Takto budete přebytečný vzduch z paddleboardu postupně vytlačovat.Upozornění: Paddleboardy KIBOKO jsou z výroby zabaleny od zádě směrem k přídi ploutvičkami dovnitř. Tímto způsobem lze paddleboard opětovně sbalit pouze vypumpováním zbytkového vzduchu pomocí pumpy. Proto doporučujeme při každodenním používání paddleboard jednoduše rolovat od špičky k zádi ploutvičkami ven. Vzduch přitom bude samovolně unikat z ventilu v zadní části paddleboardu.

Správná manipulace, používání a údržba

    1. Chraňte paddleboard před ostrými předměty. Při příjezdu na pláž nevjíždějte na břeh, hrozí poškození o kameny a korály. Při přenášení používejte poutka a vždy jej celý nadzvedněte.
    2. Pokud plovák nepoužíváte, nevystavujte jej přímému slunečnímu záření. Pokud to není možné, tak jej ufoukněte nebo nechte položený na vodní hladině.
    3. Trojdílná nastavovací pádla nemohou být zcela vyplněna pěnou zabraňující vniknutí vody. Pro méně zkušené jezdce nebo děti proto doporučujeme použití nosných pěnových plováků připevněných na žerď pádla.
    4. Při ztrátě rovnováhy v mělké vodě nepoužívejte pádlo jako oporu ani se s ním neodrážejte od břehu nebo dna.
    5. Při jízdě s windsurfingovou plachtou používejte k propojení pouze kardanové klouby, které nenamáhají lepené spoje horní paluby.
    6. Paddleboard před uskladněním a pádlo vždy po použití v moři opláchněte sladkou vodou.
    7. Při čištění nepoužívejte benzinová ani acetonová rozpouštědla.
    8. Nepoužívejte čištění tlakem vody.
    9. Nepoužívejte brusný papír.
    10. Pro optimální životnost skladujte plovák vždy suchý a mírně rozbalený při teplotě nad +5°C. Při tepolotách pod +5°C s plovákem nemanipulujte. Neskladujte jej při maximálním nahuštění. Chraňte plovák před mrazem.
    11. Minimálně jednou za 6 měsíců promažte pumpu vazelínou nebo olejem.
    12. V případě, že dojde k jakémukoli poškození paddleboardu, pádla nebo příslušenství a to i v případě nesprávného použití, neváhejte se obrátit na náš odborný servis. Opravíme poškozenou část nebo vyměníme potřebný díl a váš paddleboard nebo pádlo mohou opět sloužit.